Šiandien minima Tarptautinė mokytojų diena, o praėjusią savaitę Lietuvoje buvo minimos socialinių darbuotojų ir policininkų profesinės šventės. Būtent nuo sveikinimų mokytojams, socialiniams darbuotojams ir policininkams pirmadienį, spalio 5-ąją, spaudos konferenciją Seime pradėjo Europos Parlamento narys, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininkas Valdemar Tomaševski ir LLRA-KŠS frakcijos seniūnė Vanda Kravčionok.
 
„Sveikiname, linkėdami kuo geresnės kloties ir sveikatos“, – linkėjo V. Kravčionok. „Su profesine švente nuoširdžiai sveikinu mokytojus, dėstytojus, taip pat socialinius darbuotojus, kurie dirba labai svarbų darbą. Mūsų valstybėje kartais trūksta dėmesio šioms profesijoms. Vis tik tikimės, kad situacija pasikeis“, – konstatavo V. Tomaševski.

Jau rašėme, kad ketvirtadienį, spalio 1-ąją, Seimas pritarė LLRA-KŠS siūlymui pensininkams mokėti priedą prie senatvės pensijos, tai yra tryliktąją pensiją. „Tai yra gera žinia mūsų pensininkams, senjorams ir ne tik“, – įvertino V. Kravčionok.

LLRA-KŠS frakcijos seniūnė priminė, kad frakcija dar 2017 m. užregistravo Vienkartinės išmokos socialinio draudimo pensijų ir šalpos išmokų gavėjams įstatymo pakeitimo projektą. „Tuomet buvo gauta Teisės departamento pastabų, todėl dabar, atsižvelgdami į jas, užregistravome pataisytą įstatymą. Pasiūlėme įstatymo pakeitimo projekto naują redakciją“, – pabrėžė parlamentarė.

V. Kravčionok nurodė, kad pirmąjį kitų metų šalies biudžeto projektą svarstys dar šios kadencijos Seimas. „Kadangi mūsų įstatymo projektas yra susijęs su biudžetu, projektas buvo pristatytas būtent dabar“, – nurodė Seimo narė. „Manome, kad ekonominė situacija leidžia mums padėti tiems, kuriems to labiausiai reikia, tiems, kurie visą gyvenimą dirbo, mokėjo mokesčius. Manome, kad turime skatinti solidarumo mechanizmą ir dalijimosi politiką“, – apie būtinumą įteisinti tryliktąją pensiją kalbėjo V. Kravčionok. Jai pritarė partijos pirmininkas.

„Taip pat noriu pasidžiaugti Seimo sprendimu pritarti mūsų projektui mokėti pensininkams 200 eurų dydžio 13-ąją pensiją prieš šv. Kalėdas. Tai labai reikalingas sprendimas, gal kiek pavėluotas, nes mūsų kaimynai, kurių ekonominiai rodikliai yra panašūs, jau seniai moka 13-ąją pensiją. Pas mus tai padaryti irgi įmanoma“, – mano V. Tomaševski.

Politikas neslėpė nusivylimo tuo, kaip LLRA-KŠS siūlymas mokėti senjorams senatvės pensijos priedą buvo nušviestas žiniasklaidoje. „Kažkodėl žiniasklaidoje nebuvo didelio džiaugsmo“, – įvertino politikas, nurodydamas, kad šį pasiūlymą kritikavo įvairus plauko „ekspertai“, kurie neįsigilino į klausimą, pateikdami neteisingų, netgi melagingų faktų.

„Labai plačiai buvo kalbama, kad tai yra priešrinkiminis ėjimas. Tai yra netiesa. Mes nuolat rūpinamės pensininkais, mūsų dėka jau buvo priimtas įstatymas dėl nemokamų vaistų pensininkams, o šį projektą užregistravome dar 2017 m., t.y. prieš 2 metus. 2 metus dėjome pastangas, kad jis būtų įtrauktas į Seimo darbotvarkę. Su visa Lietuva džiaugiamės, kad jam buvo pritarta po pateikimo. Esame įsitikinę, kad jam bus pritarta visose stadijose ir mūsų pensininkai prieš šv. Kalėdas gaus šią išmoką ir per šventes nebus ubagai, kaip dažnai, deja, būna“, – prognozavo V. Tomaševski.

Politiko vertinimu, rinkimų kampanija yra aktyvi, tačiau joje pritrūko debatų dėl partijų programų bei pagrindinių programinių nuostatų aptarimo. V. Tomaševski nurodė, kad partija siūlė tokius pokalbius, tačiau sulaukė atsakymo, kad tai žiūrovams bus neįdomi tema. „Tenka apgailestauti, kad skandalai, skandaliukai yra įdomesni už pasiūlymus, kuriuos ne tik įtraukiame į programą, bet ir įgyvendiname“, – konstatavo LLRA-KŠS lyderis.

Vertindamas kandidatų į Seimą debatus LRT, politikas pavadino juos „nesusipratimu“, apgailestaudamas, kad teisėtvarkos temai skirtoje laidoje LRT žurnalistė neuždavė, pavyzdžiui, jokio klausimo apie teismų ir kitų teisėtvarkos institucijų veiklą, o tokie reikalai kuri rūpi mūsų šalies gyventojams.

Reaguodamas į priešrinkiminius veiksmus, nukreiptus prieš LLRA-KŠS, V. Tomaševski nurodė, kad būtina griežtinti rinkimų kampanijos finansavimo šaltinių kontrolę.

„Netgi ne kampanijos dalyviai kažkodėl leidžia sau daryti ką nori. Neseniai smarkiai kritikavome Baltarusijos rinkimų procesą. Ir jį, žinoma, reikia tobulinti, nes jame yra spragų, tačiau pas mus irgi ne viskas gerai“, – įvertino partijos pirmininkas, pabrėždamas, kad dažniausi pažeidimai per rinkimus yra būtent finansiniai nusižengimai. Priminė, kad pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus jei per rinkimus nustatomas nefinansinis pažeidimas, už jį gresia administracinė atsakomybė, o jei finansinis – administracinė atsakomybė ir kai kuriais atvejais baudžiamoji.

„Deja, Lietuvoje pinigai dažnai yra lemiamas veiksnys. Tos struktūros, kurios turi daugiau pinigų, turi didesnę įtaką žiniasklaidai ne tik rinkimų kampanijos metu, bet ir per visą kadenciją. Tačiau jei rinkimų kampanijos dalyvis, kuris neteisėtai išleido 500 bazinės socialinės išmokos dydžių jam, kas yra labai keista, negresia baudžiamoji atsakomybė. Tai yra taisytina ir to tikrai imsimės“, – patikino LLRA-KŠS pirmininkas.

V. Tomaševski pabrėžė, kad prieš artėjančius Seimo rinkimus jo vadovaujama partija vėl puolama tų, kurie nepateikia jokių finansinių ataskaitų.

„Su tuo susiduriame dabar. Vienas asmuo, kuris turi televizijos kanalą, užsiima politika, leidžia laikraščius, nežymi, kad tai reklama, puola mus ir kitus rinkimų dalyvius ir niekas nekontroliuoja jo finansinių srautų. Akivaizdu, kad tai šiurkštus pažeidimas, tačiau už tai jam niekas negresia, gal simbolinė bauda. O kokie yra iš tikrųjų finansiniai šaltiniai? Galimai jo veikla finansuojama iš užsienio, įvairių sorošinių ir panašių fondų, taip bandant keisti mūsų pasaulėžiūrą. Taip pat dėl A. Tapino ir kompanijos šiurkščių finansinių pažeidimų vyksta labai svarbi vertybinė kova“, – įvertino V. Tomaševski.

V Tomaševski informavo, kad partijos atstovai kreipėsi dėl to į VRK ir kitas institucijas, ktačiau atsakymų nesulaukta iki šiol. Politiko nuomone, tai yra teisinė spraga, tokie skundai tiriami per ilgai, o skundžiami veiksmai gali paveikti rinkimų rezultatus.

Portalo L24 duomenimis, Generalinė prokuratūra perdavė visą bylos dėl A. Tapino įvykdyto šiurkštaus įstatymų pažeidimo medžiagą policijai, kuri vykdo tyrimą, tuo tarpu VRK rytoj skelbs savo sprendimą šiuo sąžiningą rinkimų procesą Lietuvos kompromituojančiu klausimu.